Sunday, September 27, 2015

Monday coffee.

Денешниов пост е првиот есенски годинава.Ви ветив дека ќе има постови повеќе од минатата есен и се трудам тоа да го исполнам, ама не можам да најдам некој кој ќе ме слика секој ден..:/Како и да е, опседната сум со оваа комбинација и долго време мислев дека вакви сукњи не ми стојат убаво, се додека не ја најдов оваа во плакар и се изненадив на колку различни начини може да се искомбинира.., за секојдневно кафе на овој начин или можеби за нешто посвечено со некои други чевли и кошула и можеби масивен накит:) Се надевам ќе ви се допадне!
Крзнен елек:Bershka
Сукња:подарок ми е, ама имате вакви модели слични низ Skopje City Mall
Џемпер:Zara
Јакна:H&M
Хулахопки:H&M
Чизми:Zara
Наочари:D&G
Ташна:Zara

Monday, September 21, 2015

11 Things You Did Not Know About Me

Денешниов пост не се работи за шминка или козметика, ама јас сакам да читам вакви постови и се надевам дека ќе ви биде интересно и нема потреба да ги преведувам прашањата:)

1. Which is your favourite high end beauty brand, and which is your favourite low end beauty brand?
Омилен бренд што се однесува до високата мода ми е дефинитивно Шанел, ептен ми се свиѓа секоја нивна колекција, а и Карл Лагерфелд е неповторлив.Ма да морам да напоменам дека освен нивен кармин што воопшто не спаѓа во мода, не поседувам било што нивно, па не би била компатибилна да коментирам нешто подетално, но прашањето е такво, па ќе се задржам на тоа дека едноставно колекциите им се неверојатни.Што се однесува до секојдневната мода мислам дека сите знаете, Зара и нема што повеќе да се каже..:')
2. How would you describe your style?
Сакам да комбинирам basic парчиња со оригинални додатоци.
3. What were you doing 3 hours ago?
Бидејќи постов го пишувам сега, значи во недела, а не понеделник кога вие го читате постов ќе одговорам за денес-бевме со друштво кај другарка #I
4. What is your greatest achievement so far?
Прашањево малку ќе го преформулирам, заради тоа што не би сакала да пишувам за образование и слично.Најдоброто нешто што сум го направила и го правам сама за себе со сигурност е трудот и посветеноста кои ги вложувам во се што ми значи и никогаш, ама буквално никогаш не би дозволила да зависам од нечија помош или расположение.
5. Where would you most like to travel to in the world?
Можеби ќе ви звучи чудно и ќе ви изгледа малце нереално, ама Загреб.Тој град ми има неверојатна енергија и сметам дека токму таму би била најсреќна, исполнета и своја во вистинска смисла на зборот.
6. What do you like most about blogging?
Знам јас кога едвај чекам да прочитам нов пост на сите наши блогерки и тоа е она што најмногу ми се допаѓа.Знаете, онаа љубопитност која ја има во секој од нас да знаеме барем дел од нечие секојдневие.., но и познанствата со другите блогерки, а пред се тоа што сум среќна доколку барем на еден од вас што го чита блогов нешто му помогнало или направило да се чувствува поубаво.
7. What is your favourite perfume?
Givenchy-Very Irresistible & Zara Rose.За вториов ќе кажам дека можам да користам секој ден затоа што веќе 5 години поминаа од како го купив првото шишенце и сум го користела во едни од најубавите моменти во мојот живот, на кои секогаш ќе се сеќавам и навраќам.
8. What was/is your favourite subject in school?
Македонски и географија.
9. Who is your number one role model in life?
Ќе ставам една quote на англиски само затоа што на англиски подобро се доловува значењето!
The women whom I love and admire for their strength and grace did not get that way because shit worked out. They got that way because shit went wrong, and they handled it. They handled it in a thousand different ways on a thousand different days, but they handled it. Those women are my superheroes.#K
10. What is your favourite recipe or meal?
Обожавам макарони зготвени на било каков начин.
11. What items would you most like to receive as a gift?
Благодарна и среќна сум за се што имам и би звучело премногу скромно да кажам дека најголемиот подарок ми се оние мејлови кои ги добивам од  преслатки девојчиња, ама тоа е подарок за кој сум најизненадена и најсреќна што го добивам од време на време и фала ви многу!:)

Блогерки кои ги избирам за да ги одговорат истите прашања се:
1.Marija Stojkovska
 http://www.fabulousisfreedom.com/
2.Azize Demishi http://rosee96.blogspot.mk/
3.Stefani Corleone http://corleonka.blogspot.mk/

И би ви препорачала да го погледнето блогот на Мелиса: http://melissajanelee.com/ прекрасна и позитивна девојка:)

For business inquiries:kikibalkanov@yahoo.comTuesday, September 8, 2015

May, June, July, August Faves

Уште во мај кога ги правев фаворитите за првите четири месеци, ви најавив дека ќе правам фаворити три пати годинава на четири месеци нели..е сега, знам дека ви изгледа многу време и многу производи, ама јас навистина се трудам да ви ги издвојам оние од кои сум најзадоволна и ќе продолжам да ги користам и понатаму.За годинава ни останаа фаворити уште за последното четиримесечие, а од наредната ќе правам фаворити за секој месец или секои два месеци, затоа што овие постови се едни со најголема посетеност, а и лично ми се најинтересни и едвај чекам некој да објави ваков пост.

Update:
1.Што се однесува за постовите, знаете дека почна школската година и секако нема да имам многу време за сликање, па мислам дека ќе има повеќе вакви отколку аутфит постови што не значи дека нема воопшто.
2.Знам дека многумина од вас се прашуваат што се случи со Giveaway-от и одма да ви кажам го укинав веднаш штом на мејл ми стигна прекрасно писмо од едно девојче кое за жал не сака да го откријам нејзиното име и се и испратив по пошта, а кога ќе бидеме во можност и ќе се запознаеме.., ја користам оваа прилика јавно да ти се заблагодарам што си толку прекрасна и неверојатна!:*

И конечно да преминеме на фаворитите, кои ги сортирав во неколку групи и за истите нема да објаснувам, туку само ќе ги набројувам, а доколку нешто ве интересира слободно прашајте ме во коментар:)
1.She Eyebrow Pencil 02
2.Alverde Eyebrow Perfecting & Shaping Gel Brown
3.Pupa Vamp Mascara Blue
4.Maybelline Lash Sensational Full Fan Effect
5.Essence Liquid Ink
6.Essence Liquid Ink Waterproof
7.Catrice Lashboost Lash Extension Fibres
8.Catrice Liquid Metal Eyeshadow 010 Look Me In The Ice
9.Catrice Absolute Eye Color 570 Plum Up The Jam
10.Maybelline COLORDRAMA Eye Shadow 706
11.Essence Eyeshadow Primer I Love Stage
1.Deborah Rosseto Atomic Red Mat 20
2.Essence 05 Cool Nude
3.Lancome 379N 62L800
4.Christian Dior Rouge Dior 434
5.EOS Lip Balm Passionfruit
1.Mac Studio Fix
2.Kaviar Gouche For Catrice
3.Manhattan Rouge Tender Touch
4.Catrice Sun Glow Shimmering
4.Manhattan 2in1 Perfect Teint Powder Make Up
5.Mac Studio Fix Fluid
6.Aura Correct Me
7.Max Factor CC Colour Corrector Highliter
1.Clean&Clear Blackhead Cleansing
2.Garnier PureActive Exfo-Brusher Wash
3.Alverde 3in1 Reinigungsschaum Limmete Apfel
1.Afrodita Coconut Milk Cream Shower Gel
2.Balea Luxury Red Love
3.Sephora Sugar Babes
1.Balea Body Oil Rose
2.Balea Body Lotion Coconut & Sheanuss
3.Garnier Ambre Solaire Golden Protect
1.Blueberry Balea Deo-Bodyspray
2.Balea Wasser Spray Aqua
3.Balea Anti-Transpirant Deospray Active
1.Balea Trend It Up Spray
2.Balea Hair Serum
3.Genera Maschera Capelli Olio Di Cocco
4.Orzene Beer Shampoo Oily Hair
1.JOIK Vannile Et Noisette
2.JOIK Fresh
1.Анастасија од Колин Фалконер

For business inquiries:kikibalkanov@yahoo.com